1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.
2) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Scania S730 styckegodsbil.
3) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania S580 styckegodsbil.

Public Choice, Mästarklassen

(De fem första är kvalificerade till Mästarklassen 2018)

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer, 391 röster.
2) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Scania S730 styckegodsbil, 279.
3) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania S580 styckegodsbil, 175.
4) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560 styckegodsbil, 148.
5) DMS Enreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare, 144.
6) Lundmans Djurtransporter, Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2551 liftdumper, 137.
7) Pouls Bremseservice, Poul Andresen, Sakskøbing, Danmark, Scania T143 dragbil, 125.
8) Denny S Frakt, Denny Syrén, Guldsmedshyttan, Scania R560 lastväxlare, 90.
9) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R580 dragbil, 88. (Diskvalificerad: MK Hytt & Transport, Madde Karlsson, Huskvarna, Scania R560 dragbil med asfalttrailer)

Public Choice, Utmanarklassen

(De fem första är kvalificerade till Mästarklassen 2018)

1) Micke Malmbergs Åkeri, Micke Malmberg, Visby, Scania S730 styckegodsbil, 87 röster.
2) DMS Enreprenad, Jim Åman, Norrköping, Scania R580 lastväxlare, 70.
3) Molanders Transport, Jimmie Karlsson, Mölnlycke, Scania R580 lastväxlare, 44.
4) Jimmys Allservice, Jimmy Bondesson, Nybrostrand, Scania R730 lastväxlare, 40.
5) Müller Ermensee, Franz Müller, Ermensee, Schweiz, Scania S580 dragbil med kyltrailer, 39.
6) Lohjan Ajolähtö, Eemil Selenius, Lohja, Finland, Scania G450 styckegodsbil, 34.
7) Hederdals Åkeri, Jimmy Hederdal, Bollebygd, Scania R730 lastväxlare, 32.
8) T Gahnes Åkeri, Niclas Nygren, Strängnäs, Scania R520 lastväxlare, 31.
9) P O Nielsen, Peter O Nielsen, Ballerup, Danmark, Volvo FH kranbil, 30.
10) Roger Heggeriset Transport, Roger Heggeriset, Kongsvinger, Norge, Peterbilt 379 kultbil, 29.

Sture Bergendahl Memorial

Leif ”Blondie” Johnsson.

 

Best in show

Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

Resultat jurybedömda klasser

Bästa Styckegodsbil 2015-2017

1) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Scania S730.
2) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania S580.
3) R&J Fjärr Trp, Mattias Larsson, Örebro, Scania R580.

Bästa Styckegodsbil -2014

1) Monika Kesselring, Davos Dorf, Schweiz, Scania R490.
2) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560 styckegodsbil.
3) Daniel Karlsson Transport, Andreas Lundin, Örebro, Scania R450.

Bästa Dragbil 2015-2017

1) Hejne Møller Pedersen, Løgstør, Danmark, Scania S730.
2) Paul Hinchliffe Transport, Paul Hinchliffe, Ramsbottom Lancashire, England, DAF XF.
3) J Headley & Sons, Graeme Headley, Radcliffe, England, Volvo FH16.

Bästa Dragbil -2014

1) Nößler Transporte, Jens Nößler, Schmalkalden, Tyskland, Scania R480.
2) Sneepels, Stefan Hubes, Holland, Scania Longline.
3) Emzwo Plan Bau Leben, Manuel Scheidbach, Langen, Österrike, Scania R560.

Bästa Dragbil med Trailer

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.
2) Schouwstra Transport, Jelle Schouwstra, Den-Burg, Holland, DAF XF med skåptrailer.
3) Müller Ermensee, Franz Müller, Ermensee, Schweiz, Scania S580 dragbil med kyltrailer

Bästa Kombinationsbil 2015-2017

1) Molanders Transport, Jimmie Karlsson, Mölnlycke, Scania R580 lastväxlare.
2) NA Schakt, Jennie Agerblom, Landvetter, Scania R730 lastväxlare.
3) Hederdals Åkeri, Jimmy Hederdal, Bollebygd, Scania R730, lastväxlare.

Bästa Kombinationsbil -2014

1) T Gahnes Åkeri, Thord Gahne, Visby, Scania R480 lastväxlare.
2) DMS Enreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare.
3) Denny S Frakt, Denny Syrén, Guldsmedshyttan, Scania R560 lastväxlare.

Bästa Timmerbil

1) JIHAB, Jimmy Hanberg, Karlskoga, Scania R730.
2) Woodtrans, Andreas Piepenburg, Kristinehamn, Scania R730.
3) Puunkorjuu Juha Holm, Antti Virolainen, Koski, Finland, Scania R730.

Bästa Flisbil

1) Telhaug Transport, John Telhaug, Eiken, Norge, Scania R730.
2) Kuljetusliike Tynjälä, Rami Tynjälä, Haukkala, Finland, Scania R730.
3) Anders Johanssons Åkeri, Niclas Härensjö, Vaggeryd, Volvo FH16.

Bästa Tippbil

1) NA Schakt, Jennifer Syrén, Dalsjöfors, Volvo FH16.
2) Bertil Andersson Åkeri, Linus Petersson, Motala, Scania R730.
3) Veinge Betong, Joachim Carlsson, Laholm, Volvo FMX.

Bästa Specialbil

1) Vognmand Mads Pedersen, Mads Pedersen, Ballerup, Danmark, Volvo FH540 kranväxlare.
2) T Svensson, Erik Lärkhammar, Kristinehamn, Volvo FH540 separatlastare.
3) Chr Lorentzen Vognmandsforretning, Glenn Gabelgaard,
Tinglev, Danmark, Volvo FH16 750 kranbil.

Bästa Tank- och Bulkbil

1) Tom Hansen, Kalundborg, Danmark, Scania S730 bulkbil.
2) Johan Nordqvist Transport, Johan Nordqvist, Värmdö, Scania R560 tankbil.
3) Bengt Forsgårds Åkeri, Martin Forsgård, Habo, Scania R730 bulkbil.

Bästa Lättlastare

1) PL´s Fordonsservice, Tobias Löfgren, Karlstad, Citroën Berlingo.
2) JP-Apu, Jani Peltola, Tammerfors, Finland, Mercedes-Benz Sprinter.
3) Wirsbo Bud & Transport, Mattias Segerberg, Hallstahammar, VW Transporter.

Bästa Kultbil

1) Henkes, Henrik Sjödin, Växjö, Scania R143 dragbil, 1991.
2) Svein Mo, Endre Mo, Modalen, Norge, Scania T143 dragbil, 1995.
3) Nordberghs Åkeri, Mattias Nordbergh, Hjärnarp, Scania T143 dragbil, 1995.

Bästa Veteranbil

1) Ederfors Åkeri, Börje Ederfors, Åseda, Scania Vabis L76 dragbil, 1967.
2) Br Eliasson, Robert & Rustan Eliasson, Mölndal, Scania R142 flakbil m. kapell, 1986.
3) Michael Nielsen, Jægerspris, Danmark, Scania LS141 dragbil, 1978.

Bästa Lack

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.
2) Molanders Transport, Jimmie Karlsson, Mölnlycke, Scania R580 lastväxlare.
3) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R580 dragbil.

Bästa Inredning

1) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R580 dragbil.
2) Molanders Transport, Jimmie Karlsson, Mölnlycke, Scania R580 lastväxlare.
3) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

Bästa Påbyggnad

1) Martin Danielssons Åkeri, Håkan Nilsson, Brandstorp, Scania R490 tippbil m. sprider och släp med högtippande asfaltflak.
2) Himmeta Åkeri, Mattias & Rebecca, Köping, Scania R490 tankbil.
3) Lundmans Djurtransporter, Tobias Strålberg, Öjebyn, Mercedes Actros 2551 liftdumper för slaktavfall.

Bästa Konstruktion Påbyggnad

Hejca AB, Eksjö.

Best non-Scandinavian Truck

1) Müller Ermensee, Franz Müller, Ermensee, Schweiz, Scania S580 dragbil med kyltrailer.
2) Tom-Tech, Piotr Klonieci, Gdansk, Polen, DAF XF dragbil.

Long Distance

Paul Hinchliffe Transport, Paul Hinchliffe, Ramsbottom Lancashire, England, DAF XF och J Headley & Sons, Graeme Headley, Radcliffe, England, Volvo FH16.

Ljusshow

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.
2) Lohjan Ajolähtö, Eemil Selenius, Lohja, Finland, Scania G450 styckegodsbil.
3) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Scania S730 styckegodsbil.

Eldflugan

T Svensson, Erik Lärkhammar, Kristinehamn, Volvo FH540 separatlastare.

Guy och Bombens Specialpris

Rami Tynjälä.

Runner Up (utan rangordning)

K.E Palms Åkeri, Roland Palm, Klagstorp, Scania 141 flakbil m. kapell, 1980.
Jan Fasth Åkeri, Jan Fasth, Lammhult, Scania R143 styckegodsbil.
Jan Johanssons Skogstransporter, Emil persson, Scania R580 timmerbil.
Vässby transport, Mattias Johansson, Mellerud, Volvo FH16 flisbil.
Frohms Skrot & Transport, Stefan Frohm, Tyresö, Volvo FM450 lastväxlare.
Lantz Transport, Niclas Thomsson, Romakloster, Scania R730 lastväxlare.
Lohjan Ajolähtö, Eemil Selenius, Lohja, Finland, Scania G450 styckegodsbil.
Br Nyströms Åkeri, Pär Nyström, Själevad, Scania R620 med timmerbankar och lämmar.