annons
annons
Hem » Resultat Nordic Trophy 2018

Resultat Nordic Trophy 2018

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

2) Woodtrans, Andreas Piepenburg, Kristinehamn, Scania S650 timmerbil.

3) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania S580 styckegodsbil.

 

Public Choice, Mästarklassen

(De fem första är kvalificerade till Mästarklassen 2019)

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer, 277 röster.

2) Micke Malmbergs Åkeri, Micke Malmberg, Visby, Scania S730 styckegodsbil, 271.

3) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania S580 styckegodsbil, 151.

4) DMS Enreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare, 143.

5) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Scania S730 styckegodsbil, 136.

 

6) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560, 109.

7) Molanders Transport, Jimmie Karlsson, Landvetter, Scania R580 lastväxlare, 108.

8) Jimmys Allservice, Jimmy Bondesson, Nybrostrand, Scania R730 lastväxlare, 50.

9) DMS Entreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R580 lastväxlare, 47.

10) Müller Ermensee, Franz Müller, Ermensee, Schweiz, Scania S580 dragbil m. trailer, 30.

 

 

Public Choice, Utmanarklassen

(De fem första är kvalificerade till Mästarklassen 2019)

1) Woodtrans, Andreas Piepenburg, Kristinehamn, Scania S650 timmerbil, 217 röster.

2) Kuljetus Auvinen, Arto Simola Helsingfors, Finland, Scania R580 bulkbil, 65.

3) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL dragbil, 52.

4) Lundmans Djurtransporter, Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2551 liftdumper, 49.

5) Leif Nielsen Transport, Leif Nielsen, Aars, Danmark, Scania S650 dragbil, 48.

 

6) Jimmy Rosenqvist Transport, Kevin Häll, Åsljunga, Volvo FH500 dragbil, 42.

7) Sundholms Åkeri, Patrik Sundholm, Karlstad, Scania R650 timmerbil, 41.

8) T. Felle & Sønner Transport, Øystein Felle, Åmli, Norge, Volvo FH16 750, 38.

9) Gårdskärs Åkeri, Per Andersson, Skutskär, Scania R650 styckegodsbil, 36.

9) Bredaryds Transport, Stefan Svensson, Värnamo, Scania R580 lastväxlare, 36.

 

Sture Bergendahl Memorial

Bernt Rydberg, CeBes Bulktransporter.

 

Best in show

Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL Longline dragbil.

 

Resultat jurybedömda klasser

Bästa Styckegodsbil 2016-2018

1) Micke Malmbergs Åkeri, Micke Malmberg, Visby, Scania S730 styckegodsbil.

2) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania S580.

3) Lohjan Ajolähtö, Eemil Selenius, Lohja, Finland, Scania G450.

 

Bästa Styckegodsbil -2015

1) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R560.

2) Früchte Waser Davos, Monika Kesselring, Davos Platz, Schweiz, Scania R490.

3) Br Holmgrens Åkeri, Fredrik Eriksson, Umeå, Volvo FH500.

 

Bästa Dragbil 2016-2018

1) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL Longline.

2) Leif Nielsen Transport, Leif Nielsen, Aars, Danmark, Scania S650.

3) T Oscarssons Åkeri, Tobias Oscarsson, Särö, Volvo FH500.

 

Bästa Dragbil -2015

1) Berthons Transport, Paul Ljunggren, Bjärnum, Scania R580 Longline.

2) Tomo Logistik, Karl Morten Mortensen, Norge, Scania R730.

3) Mil-ton Specialtransporter, Charlie Lindberg, Vingåker, Scania R560.

 

Bästa Dragbil med Trailer

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

2) Müller Ermensee, Franz Müller, Ermensee, Schweiz, Scania S580 dragbil med kyltrailer.

3) Von Wartburg Lukas, Gelfingen, Schweiz, Scania R730 mes skåptrailer.

 

Bästa Kombinationsbil 2016-2018

1) Molanders Transport, Jimmie Karlsson, Mölnlycke, Scania R580 lastväxlare.

2) Preben O. Nielsen A/S, Peter O. Nielsen, Ballerup, Danmark, Volvo FH540 lastväxlare.

3) Hederdals Åkeri, Jimmy Hederdal, Bollebygd, Scania R730, lastväxlare.

 

Bästa Kombinationsbil -2015

1) DMS Enreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare.

 

Bästa Timmerbil

1) Woodtrans, Andreas Piepenburg, Kristinehamn, Scania S650.

2) T. Felle & Sønner Transport, Øystein Felle, Åmli, Norge, Volvo FH16 750.

3) Sundholms Åkeri, Patrik Sundholm, Karlstad, Scania R650.

 

Bästa Flisbil

1) Timsfors Bil & Traktortjänst, Henrik Rehn, Markaryd, DAF XF510.

2) Kuljetusliike Lasse Tynjälä, Rami Tynjälä, Haukkala, Finland, Scania S650.

3) Ove Jonssons Åkeri, Ayhan Jakub, Lammhult, Scania R500.

 

Bästa Tippbil

1) Smiths Transport, Christian Smith, Linköping, Scania R580 spannmålsbil.

2) Brian Nielsen Transport, Brian Nielsen, Karise, Danmark, Scania R650 tippbil.

3) Molanders Transport, Fredrik Molander, Torslanda, Scania R500.

 

Bästa Specialbil

1) Glenn Johnsson Transport, Glenn Johnsson, Kungsbacka, Scania R730 flishugg.

2) Friberg Djurtransport, Mattias Friberg, Skövde, Scania R580 djurbil.

3) Lundmans Djurtransporter, Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2551 liftdumper.

 

Bästa Tank- och Bulkbil

1) Jonas Bulkfrakt, Jonas Gustavsson, Värsås, Scania S650 bulkbil.

2) Kuljetus Auvinen, Arto Simola Helsingfors, Finland, Scania R580 bulkbil.

3) Johan Nordqvist Transport, Johan Nordqvist, Värmdö, Scania R560 tankbil.

 

Bästa Lättlastare

1) JP-APU Trucktuning, Jani Peltola, Lempäälä, Finland, Mercedes-Benz Sprinter 318 CDI.

 

Bästa Kultbil

1) Tore Johnny Sognelien, Tyristrand, Norge, Scania R143M kyl- & frysbil, 1993.

2) Tommy Nordbergh Åkeri, Mattias Nordbergh, Hjärnarp, Scania T143 Streamline dragbil, 1995.

3) Ole Gunnar Tuft, Bergen, Norge, Scania T143 dragbil, 1996.

 

Bästa Veteranbil

1) H. Nielsen & Sønner, Michael Nielsen, Ballerup, Danmark, Scania 141dragbil, 1978.

2) Team Ekeberg, Terje Ekeberg, Råde, Norge, Volvo F89 flakbil m. kapell, 1975.

3) Gröndahls Åkeri, Pontus Gröndahl, Urshult, Scania Vabis LS76 flakbil m. kapell, 1967.

 

Bästa Lack

1) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL dragbil.

2) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

3) Molanders Transport, Jimmie Karlsson, Mölnlycke, Scania R580 lastväxlare.

 

Bästa Inredning

1) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL dragbil.

2) Hejne Møller Pedersen, Løgstør, Danmark, Scania S730 dragbil.

3) Berthons Transport, Berthon Jönsson, Bjärnum, Scania R580 dragbil.

 

Bästa Påbyggnad

1) Peter Roséns Åkeri, Andreas Lindblad, Västerås, Volvo FH540 pumpbil.

2) B G-son At, Börje Gustafsson, Järfälla, Volvo FH500 dragbil m. asfalttrailer.

3) Glenn Johnsson Transport, Glenn Johnsson, Kungsbacka, Scania R730 flishugg.

 

Bästa Konstruktion Påbyggnad

MR Arbogavagnar AB.

 

Best non-Scandinavian Truck

1) Müller Ermensee, Franz Müller, Ermensee, Schweiz, Scania S580 dragbil med kyltrailer.

2) Jelle Schouwstra, Den-burg, Holland, DAF XF480 dragbil.

 

Long Distance

Früchte Waser Davos, Monika Kesselring, Davos Platz, Schweiz, Scania R490.

 

Guy och Bombens Specialpris

Gustafssons Åkeri AB Österbymo, Jimmy Storm, Nässjö, Scania R580 timmerbil.

 

Runner Up (utan rangordning)

Leif Persson, Sölvesborg, Scania Vabis LS76 dragbil, 1967.

Kinghs Transport, Kenneth Backlund, Kramfors, Volvo FH16 650 tungdragare.

Asplunds Schakt & Transport, Daniel Asplund, Askersund, Mercedes Actros 2651, dragbil.

Ruddammens Åkeri, Albin Andersson, Odensbacken, Scania R730 timmerbil.

Gustafssons Åkeri AB Österbymo, Jimmy Storm, Nässjö, Scania R580 timmerbil.

P-A Johanssons Åkeri, Filip Johansson, Åseda, Scania R580 flisbil.

Kuljetuspalvelu J&J Saari, Jarmo Saari, Finland, Scania R650 tippbil.

Vestmalm Transport, Jimmy Vestmalm, Säffle, Scania R580 styckegodsbil.

Olle Hildingssons Åkeri, Olle Hildingsson, Sandhem, Scania S580 styckegodsbil.

Gårdskärs Åkeri, Per Andersson, Skutskär, Scania R650 styckegodsbil.

Peter Roséns Åkeri, Andreas Lindblad, Västerås, Volvo FH540 tankbil.

Consentus Oil, Mathias Lagerquist, Södertälje, Scania G450 tankbil.

 

Svempas favoriter

1) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SLX dragbil.

2) Tomo Logistik, Karl Morten Mortensen, Norge, Scania R730.

3) Ti-Ku Oy, Tina Vihavainen, Helsingfors, Finland, Scania R450 styckegodsbil.

 

Sveriges Bästa Volvo

1) Kinghs Transport, Kenneth Backlund, Kramfors, Volvo FH16 650 tungdragare.

2) Usteryd Transport, Tomas Johansson, Gemla, Volvo FH540 lastväxlare.

3) Mads Pedersen, Ballerup, Danmark, Volvo FH540 lastväxlare.

 

Sveriges Tuffaste FH16

1) Kinghs Transport, Kenneth Backlund, Kramfors, Volvo FH16 650 tungdragare.

2) Kenth Svenssons Åkeri, Thobias Ståhl, Kristianstad, Volvo FH16 750 styckegodsbil.

3) JH Entreprenad & Transport, Pontus Andersson, Torslanda, Volvo FH16 750 lastväxlare.

 

Bästa FH16

  1. Felle & Sønner Transport, Øystein Felle, Åmli, Norge, Volvo FH16 750 timmerbil.