annons
Hem » Resultat Nordic Trophy 2019

Resultat Nordic Trophy 2019

1) Micke Malmbergs Åkeri, Micke Malmberg, Visby, Scania S650 styckegodsbil.

2) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania R650 styckegodsbil.

3) Lundmans Djurtransporter, Simon & Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2545 djurtransport.

 

Public Choice, Mästarklassen

(De fem första är kvalificerade till Mästarklassen 2020)

1) Micke Malmbergs Åkeri, Micke Malmberg, Visby, Scania S650 styckegodsbil, 449 röster.

2) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania R650 styckegodsbil, 218.

3) Lundmans Djurtransporter, Simon & Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2545 djurtransport, 215.

4) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen & Arto Simola, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer, 195.

5) Woodtrans, Andreas Piepenburg, Kristinehamn, Scania S650 timmerbil, 188.

 

6) DMS Entreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare, 111.

7) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL dragbil, 80.

8) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Scania S730 styckegodsbil, 78.

9) Leif Nielsen Transport, Leif Nielsen, Aars, Danmark, Scania S650 dragbil, 77.

10) Kuljetus Auvinen, Pasi Nurmi Helsingfors, Finland, Scania R580 bulkbil, 66.

 

 

Public Choice, Utmanarklassen

(De fem första är kvalificerade till Mästarklassen 2020)

1) Renax Stängsel, Pelle Andersson, Söderköping, Scania R650 lastväxlare, 81 röster.

2) P Hälls Transport, Pierre Häll, Norrköping, Scania S650 kranväxlare, 78.

3) Puukuljetus Vesala, Jarkko Vesala, Terjärv, Finland, Scania R650 timmerbil, 57.

4) Lundgrens I Igelfors, Robert Lundgren & Martin Lundgren, Finspång, Scania R650 timmerbil, 54.

5) TDL Entreprenad, Tommy Nilsson & Johan Persson, Sjövik, Scania R620 dragbil m. tanktrailer, 47.

 

6) Lantz Transport, Nicke Thomsson, Romakloster, Scania R650 lastväxlare, 27.

7) T Gahnes Åkeri, Niclas Nygren, Strängnäs, Scania R520 lastväxlare, 39.

8) Walltins Åkeri, Magnus & Sebastian Walltin, Hackås, Scania S650 styckegodsbil, 38.

9) DMS Entreprenad, Johan Nilsson, Norrköping, Scania R580 lastväxlare, 34.

10) Benny Lydens Transport AB, Michael Lönnqvist, Gränna, Scania R580 kranväxlare, 32.

10) Tomas Bulktransporter, Emil Andersson, Hjo, Scania R650 bulkbil, 32.

 

 

Sture Bergendahl Memorial

Boije Ovebrink.

 

Best in show

Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania R650 styckegodsbil.

 

Resultat jurybedömda klasser

Bästa Styckegodsbil 2017-2019

1) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania R650.

2) Micke Malmbergs Åkeri, Micke Malmberg, Visby, Scania S650.

3) Walltins Åkeri, Magnus Walltin, Hackås, Scania S650.

 

Bästa Styckegodsbil -2016

1) Früchte Waser Davos, Monika Kesselring, Davos Platz, Schweiz, Scania R490.

2) Ekdahl Miljö, Ralf Ekdahl, Skurup, Scania S730.

3) Örebro Flyttningsbyrå, Mattias Larsson, Örebro, Scania R580.

 

Bästa Dragbil 2017-2019

1) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL.

2) TH Transport og Utleie, Andreas Nitteberg, Gardemoen, Norge, Scania R450.

3) T Oscarssons Åkeri, Tobias Oscarsson, Särö, Volvo FH500.

 

Bästa Dragbil -2016

1) Berthons Transport, Paul Ljunggren, Bjärnum, Scania R580 Longline.

2) Tommy Nordbergh Åkeri, Stefan Nordbergh, Hjärnarp, Scania T164.

3) Lieder Guido, Kirchheim Teck, Tyskland, Mercedes Actros 1848.

 

Bästa Dragbil med Trailer

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen & Arto Simola, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

2) Müller Ermensee, Ermensee, Schweiz, Scania S520 m. skåptrailer.

3) Leif Nielsen Transport, Leif Nielsen, Aars, Danmark, Scania S650 dragbil m. bulktrailer.

 

Bästa Kombinationsbil 2017-2019

1) Renax Stängsel, Pelle Andersson, Söderköping, Scania R650 lastväxlare.

2) Ljugarns Schakt & Transport, Robert Karlsson, Visby, Volvo FH16 650 lastväxlare.

3) Molins Saxliftar, Johnny Bok, Läckeby, Scania G450 kranväxlare.

 

Bästa Kombinationsbil -2016

1) Molanders Transport, Fredrik Molander, Torslanda, Scania R580 lastväxlare.

2) DMS Entreprenad, Sofie Andersson, Norrköping, Scania R620 lastväxlare.

3) Hederdals Åkeri, Jimmy Hederdal, Bollebygd, Scania R730 lastväxlare.

 

Bästa Timmerbil

1) Puukuljetus Vesala, Jarkko Vesala, Terjärv, Finland, Scania R650.

2) Woodtrans, Andreas Piepenburg, Kristinehamn, Scania S650.

3) Lundgrens I Igelfors, Robert Lundgren & Martin Lundgren, Finspång, Scania R650.

 

Bästa Flisbil

1) Kuljetus Lasse Tynjälä, Rami Tynjälä, Haukkala, Finland, Scania S650.

2) Vässby Transport, Mattias Johansson, Mellerud, Volvo FH16 750.

3) M Josefsson Transport, Martin Josefsson, Sandhem, Scania R650.

 

Bästa Tippbil

1) Smiths Transport, Christian Smith, Linköping, Scania R580 spannmålsbil.

2) Micke Ringström Åkeri, Micke Ringström, Tomelilla, Scania R650 spannmålsbil.

3) Molanders Transport, Fredrik Molander, Torslanda, Scania R500 grusbil.

 

Bästa Specialbil

1) Preben O. Nielsen, Peter O. Nielsen, Ballerup, Danmark, Volvo FH540 kranbil.

2) P Hälls Transport, Pierre Häll, Norrköping, Scania S650 kranväxlare.

3) Lundmans Djurtransporter, Simon & Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2545 djurtransport.

 

Bästa Tank- och Bulkbil

1) Kuljetus Auvinen, Pasi Nurmi Helsingfors, Finland, Scania R580 bulkbil.

2) Jonas Bulkfrakt, Jonas Gustavsson, Värsås, Scania S650 bulkbil.

3) Sjöbloms Tankservice, Peter Sjöblom, Karis, Finland, Volvo FM500 torrsug.

 

Bästa Lättlastare

1) Fresh and Frozen Logistics, Jukka Rajala, Vanda, Finland, MAN TGE.

2) PL:s Fordonsservice, Patrick Löfgren, Karlstad, Citroën Berlingo.

3) AM Partners, Ari Keskinen, Borgå, Finland, Mercedes Vito.

 

Bästa Kultbil

1) Tore Johnny Sognelien, Tyristrand, Norge, Scania R143M kyl- & frysbil, 1993.

2) Hamburg Society, Jan Schumacher, Bad Sülze, Tyskland, Scania T143H 470 dragbil, 1988.

3) Tommy Nordbergh Åkeri, Stefan Nordbergh, Hjärnarp, Scania T143 Streamline dragbil, 1995.

 

Bästa Veteranbil

1) Ederfors Åkeri, Börje Ederfors, Åseda, Scania Vabis L76 dragbil m. trailer, 1967.

2) Michael Nielsen, Jælgerspris, Danmark, Scania LS141 dragbil m. trailer, 1978.

3) Anders Andersson, Borensberg, Volvo Titan Tipp Topp 495 dragbil m. trailer, 1964.

 

Bästa Lack

1) Lundmans Djurtransporter, Simon & Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2545 djurtransport.

2) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen & Arto Simola, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

3) Leif Nielsen Transport, Leif Nielsen, Aars, Danmark, Scania S650 dragbil.

 

Bästa Inredning

1) Lundmans Djurtransporter, Simon & Erik Lundman, Öjebyn, Mercedes Actros 2545 djurtransport.

2) Laröds Åkeri, Lasse Hansen, Påarp, Scania SXL dragbil.

3) Walltins Åkeri, Magnus & Sebastian Walltin, Hackås, Scania S650 styckegodsbil.

 

Bästa Påbyggnad

1) Sjöbloms Tankservice, Peter Sjöblom, Karis, Finland, Volvo FM500 torrsug.

2) Donalds Bilbärgning, Dennis Nilsson, Kävlinge, Scania R650 tungbärgare.

3) Molins Saxliftar, Johnny Bok, Läckeby, Scania G450 kranväxlare.

 

Bästa Konstruktion Påbyggnad

Juro Clean, Nykarleby.

 

Best non-Scandinavian Truck

1) Repinski Transport, Jarek Repinski, Koscierzyna, Polen, Scania R450 dragbil m. trailer.

2) Lieder Guido, Kirchheim Teck, Tyskland, Mercedes Actros 1848.

 

Long Distance

Früchte Waser Davos, Monika Kesselring, Davos Platz, Schweiz, Scania R490.

 

Ljusshow

1) Kuljetus Auvinen, Mika Auvinen & Arto Simola, Helsingfors, Finland, Mercedes Actros 2663 dragbil m. bulktrailer.

2) Müller Ermensee, Ermensee, Schweiz, Scania S520 m. skåptrailer.

3) Kuljetuspalvelu J & J Saari, Jarmo Saari, Ylihärmä, Finland, Scania R650 spannmålsbil.

 

Guy och Bombens Specialpris

Henrik Stoor, Karleby, Finland.

Molins Saxliftar, Johnny Bok, Läckeby, Scania G450 kranväxlare.

 

Runner Up (utan rangordning)

Christoffer Olssons Transporter, Christoffer Olsson, Vänersborg, Scania R580 lastväxlare.

Ekdahl Miljö, Joakim Persson, Nybrostrand, Scania G450 kranväxlare.

Lundgrens I Igelfors, Robert Lundgren & Martin Lundgren, Finspång, Scania R650 timmerbil.

Inge Mattssons Åkeri, Daniel Mattsson, Jämshög, DAF XF530 styckegodsbil.

Gårdskärs Åkeri & Buss, Per Andersson, Skutskär, Scania R650 styckegodsbil.

Müller Ermensee, Ermensee, Schweiz, Scania S520 dragbil m. skåptrailer.

Eds Träfrakt, Emil Aloandersson, Ed, Volvo FH16 750 timmerbil.

Ivan Sundgrens Åkeri, Rickard Swan, Sandarne, Scania R500 Flisbil.

Kuljetuspalvelu J & J Saari, Jarmo Saari, Ylihärmä, Finland, Scania R650 spannmålsbil.

Hugossons Åkeri, Felix Hugosson, Helsingborg, Scania 142H kultbil.

 

Svempas favoriter

1) Kuljetus Ristimaa, Juha Ristimaa, Seinäjoki, Finland, Scania R650 styckegodsbil.

2) Tomas Bulktransporter, Emil Andersson, Hjo, Scania R650 bulkbil.

3) P Hälls Transport, Pierre Häll, Norrköping, Scania S650 kranväxlare.

 

Bästa Volvo

1) Ljugarns Schakt & Transport, Robert Karlsson, Visby, Volvo FH16 650 lastväxlare.

2) Preben O. Nielsen, Peter O. Nielsen, Ballerup, Danmark, Volvo FH540 kranbil.

3) Anders Schakt, Eric Johansson, Örebro, Volvo FH16 750 tungdragre.

 

Sveriges Tuffaste FH16

1) Ljugarns Schakt & Transport, Robert Karlsson, Visby, Volvo FH16 650 lastväxlare.

2) Eds Träfrakt, Emil Aloandersson, Ed, Volvo FH16 750 timmerbil. 3) BSR Transport, Björn Rikardsson, Mora, Volvo FH16 750 timmerbil.

 

Bästa Utländska FH16

Turhus Maskin, Gøran Kristiansen, Norge, Volvo FH16 750 dragbil.

 

Resultat Mini Nordic Trophy 2019

People´s Choice

Mercedes Actros 2551 bulkbil “Highway Hero”, Harri Rahikka, Finland.

 

Bästa prestation

Scania V8 Topline timmerbil, Sebastian Nylander, Kvidinge.

 

Dragbilar

1) Scania R730 Streamline, Bengt Gustafsson, Ängelholm.

2) Volvo FH16, Bengt Gustafsson, Ängelholm.

3) Mercedes-Benz Actros, Ulrich Kissman, Düsseldorf, Tyskland.

 

Bilar med påbyggnad

1) Scania T143 biltransport, Bengt Gustafsson, Ängelholm.

2) Scania R Streamline lastväxlare, Morgan Håkansson, Särna.

3) Scania R143 Streamline skåpbil, Bengt Gustafsson, Ängelholm.

 

Trailer/släpkombinationer

1) Mercedes Actros 2551 bulkbil “Highway Hero”, Harri Rahikka, Finland.

2) Scania R Topline dragbil ”Svempas” med ”Red Pearl”-cab på trailern, Ulrich Kissman, Düsseldorf, Tyskland.

3) Scania R Topline timmerbil, Morgan Håkansson, Särna.

 

Emek-modeller

1) Scania V8 Topline timmerbil, Sebastian Nylander, Kvidinge.

2) Volvo, Harri Rahikka, Finland.

3) Scania R Topline styckegodsbil ”Blue Rose”, Jessica Nylander, Kvidinge.

 

Bästa Lack

Mercedes Actros 2551 bulkbil “Highway Hero”, Harri Rahikka, Finland