Transportsektorn jobbar stenhårt för att nå Sveriges klimatmål till 2030. Då kanske det kan tyckas positivt att körsträckan för svenska lastbilar under 2024 var den lägsta sedan 2030-sekretariatets mätningar startade år 2006. Den minskade med hela 15 procent under fjolåret.
Men nej, det är inte något positivt. Mycket tyder på att ökad cabotagetrafik ligger bakom siffran. Det vill säga – fler utländska lastbilar på svenska vägar. Det är inte en utveckling som gynnar svensk åkerinäring.
Minskade körsträckor kan givetvis uppnås genom effektiviserade transportflöden men den allt mer ökande e-handeln som vi ser idag, med fokus på snabba leveranser, fri frakt och fria returer, tycks snarare ha en motsatt effekt och detta lyfts också fram av 2030-sekretariatet.
Mycket tyder på att konkurrensen från utländska åkerier på svenska vägar fortsätter att sätta käppar i hjulen för oss, både miljömässigt och ekonomiskt. Svenska åkerier med moderna bilar blir av med körningen till utländska aktörer med sämre fordon.
Nåja, den svenska åkerinäringen jobbar på så gott den kan med att effektivisera sina godsflöden och vi följer också utvecklingen när det gäller fordonskombinationer på upp till 34,5 meter.
Även om det svenska regelverket inte är lika frikostigt som det finska har vi som bekant fått ytterligare tre möjliga kombinationer att jobba med. Många i branschen efterlyser fortfarande ett flexiblare HCT-regelverk, likt det finska. Dessutom är det nu dags att se till att vägnätet för dessa ekipage utökas betänkligt om det på riktigt ska bli intressant för svenska åkerier att investera i dessa längre fordonskombinationer.
Vid min ålder (50 plus) dyker allt oftare tanken på att det var ”bättre förr” upp i huvudet. Dagens ungdomar är (i min tankevärld) ena slöa varelser utan vare sig arbetsmoral eller seriösa ambitioner. I vissa fall stämmer det nog, men oftast inte.
Ett besök på transportutbildningen på Östrabo Yrkes i Uddevalla visar exempelvis på raka motsatsen. Där fick vi träffa fantastiska ungdomar med ett enormt driv för att bli morgondagens skickliga yrkeschaufförer!
Välkommen att läsa hela reportaget om skolan och mycket annat intressant, både nytta och nöje, i denna tidning.