Restprodukterna från sågverket i Fiskarheden skickades tidigare med lastbil. Sedan tidigare i höst skickas mycket i stället med järnväg från timmerterminalen i Malungsfors. Enligt Falu Kuriren avgår det i nuläget två tågset i veckan från terminalen. Efter nyår kommer det att avgå ytterligare två tågset i veckan. Detta då man kommer att börja skicka cellulosaflis på järnvägen, i första hand till Gävle.
Nästa steg i utvecklingen blir att även skicka färdiga sågvaror med järnvägen. Enligt Falu Kuriren är tanken att man ska skicka containrar med sågat virke till Göteborg för vidare transport med båt.
– Det blir en och halv container för varje fullstor lastbil och då är tanken att ha utrustningen för att lasta i container i Malungsfors och sedan får lastbilarna pendla mellan sågen och terminalen, säger Olle Larsson som står bakom uppbyggnaden av timmerterminalen i Malungsfors.